Recliners
-
SimpleJoy 2420425 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)This recliner is a cozy interpretation of casual contemporary style. Its super-soft corduroy makes curling up with a book or your favorite show that much more comfortable. You're sure to appreciate its sincere styling and homey approach to relaxation.
$389.95
$659.95
Save $270.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | SimpleJoy |
| Motion Type | Manual |
| Style | Casual |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Onyx |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Gentle rocking motion • Arm height: 26" • Fully reclined length: 67" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 19" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Weight | 102.01 lb(s) / 46.27 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 106 lb(s) / 48.08 kg |
| Volume | 24.32 cu. ft. / 0.69 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052901191 |
-
$2,659.95
Save $1,110.00
$1,549.95
Biddeford 35504S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Bring fashionable function to the forefront with this sleeper sectional with chaise. A transitional arm + More
-
$4,509.95
Save $1,890.00
$2,619.95
ModMax II 74305S49 5 pc Double Chaise Sectional with Audio Consoles
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about affordably luxurious + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sofa takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
$4,099.95
Save $1,710.00
$2,389.95
5Z-Comfort PCU1090218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Relax like never before. This power reclining loveseat is crafted with luxury in mind, complete with supple + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized chaise takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
Catering to your contemporary lifestyle, this ottoman is a handsome marriage of masculine and feminine + More
-
$1,319.95
Save $550.00
$769.95
Biddeford 3550421 Oversized Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Bring fashionable function to the forefront with this oversized swivel accent chair. The transitional design + More
-
$2,329.95
Save $970.00
$1,359.95
Cayberry W2721W2 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Level up your gaming experience and make movie nights to remember. This entertainment center with fireplace + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
